Okazuje się, że osoba cierpiąca na Anoreksję odznacza się cechami osób cierpiących na Autyzm.
Czym jest AUTYZM?
Najpierw przyjrzyjmy się bliżej definicji Autyzmu. Autyzm to neurologiczne zaburzenie rozwoju, przez co mózg takich osób nieco inaczej funkcjonuje. Z badań wynika, że w większości przypadków tyczy się on chłopców.Czynniki zewnętrzne dotyczące sytuacji materialnej w rodzinie czy wykształcenia rodziców wg. badań nie mają wpływu na pojawienie się autyzmu u dzieci.
Autyzm objawia się trudnościami w pojmowaniu i rozumieniu tych samych rzeczy przez osobę cierpiącą na autyzm a osobą zdrową. Podobnie wygląda to w kontaktach międzyludzkich. Autystycy mają problemy z komunikacją w grupie i z partycypacją w zadaniach. Zaburzenia w ich mózgu utrudniają im porozumienie się ze światem zewnętrznym.
Chorzy mają tendencję do powtarzania ruchów ciała jak kołysanie się, machanie ręką czy nogą. Nie lubią zmian, budzi w nich agresję. Możemy też spotkać się z dziwnymi dla nas zachowaniami osób chorych. Łatwo przywiązują się do rutyny, rzeczy, a każda nawet najmniejsza zmiana może stać się przyczyną ich samookaleczeń, do których też są zdolni.
CZY WIDZICIE JUŻ PEWNE POWIĄZANIA MIĘDZY AUTYZMEM A ANOREKSJĄ?
Mózg Anorektyczek funkcjonuje podobnie do mózgu osób Autystycznych.
Anorektyczki też nie lubią zmian. Wpadają w rutynę codziennych i tych samych zachowań i czynności. Mają stałą porę wstawania, jedzenia odpowiednich ilości, pory aktywności fizycznych, przeglądania zdjęć (thinspiracji), chodzenia spać, ważenia się, etc. To wszystko jest głęboko zakorzenione w ich głowach i wszelkie próby zmiany ich zachowań i przyzwyczajeń mogą spotkać się z agresją, jaką obserwujemy u Autystyków.
Anorektyczki są podobnie jak Autystycy wyalienowani. Najlepiej czują się w swoim towarzystwie. Wtedy czują się bezpiecznie.
Anorektyczki mają również tendencję do powtarzania tych samych ruchów: starają się ciągle ruszać i powtarzają nieskończoną ilość tych samych ruchów, byleby stracić na wadze.
Jeśli coś Anorektyczkom nie idzie po ich myśli, waga stoi w miejscu albo nie daj Boże wzrośnie, nie mają skrupułów przed samookaleczeniem się.
WNIOSEK?
Czy można stwierdzić oficjalnie, że Anoreksja i Autyzm są "chorobami" o podobnym podłożu? Nie mnie to oceniać, lekarzem nie jestem, jednak na gołe oko widać podobieństwa w funkcjonowaniu mózgów obu grup. Jedni i drudzy są perfekcyjni, nie lubią zmian, reagują na nie agresją, są wyalienowani i nierozumiani przez społeczeństwo.
Były Autystyczna Anorektyczka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz